KAΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ.
ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ(ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ,ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ,ΝΕΑ ΟΔΟΣ ,ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ;;;;

ΨΗΦΙΣΤΕ:ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ;;;

ΨΗΦΗΣΤΕ¨:ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ;;;

ΨΗΦΗΣΤΕ .ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΟΥ WIKILEAKS.

Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2009

Εφιάλτης» στο «Γκούντισον Παρκ»
Με αρνητικό τρόπο ξεκίνησε τις φετινές Ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η ΑΕΚ, καθώς στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ, ηττήθηκε με 4-0 από την Εβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» του Λίβερπουλ. Τραγικά αμυντικά λάθη από τους «κίτρινους», που δέχθηκαν και τα τρία γκολ στα πρώτα 37 λεπτά της αναμέτρησης. Με δέκα παίκτες τελείωσε η Ενωση, αφού αποβλήθηκε στο 55’ ο Αραούχο. Επόμενος αντίπαλος για το ελληνικό συγκρότημα, η Μπενφίκα, την οποία θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ, στις 2 Οκτωβρίου.
Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-5-1 (4-3-2-1 για την ακρίβεια) με τους Σάχα κάτω από τα δοκάρια, τους Αρτσε (εκανε ντεμπούτο) και Γιάχιτς (ντεμπούτο ως βασικός με την Ενωση) στο κέντρο της άμυνας και τους Αραούχο και Χουανφράν στα δύο άκρα (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Στον χώρο του κέντρου, αγωνίστηκαν οι Καφές, Μάκος, Ζεράλδο Αλβες (ήταν τα 3 αμυντικά χαφ), πιο μπροστά κινούνταν οι Λεονάρντο (αριστερά) και Σκόκο (δεξιά), ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπλάνκο. Ο Σερβοέλληνας τεχνικός δεν είχε στη διάθεσή του τους Μαϊστόροβιτς (τιμωρημένος), Καράμπελα, Λούκατς και Γκέντσογλου.
Από την πλευρά του, ο τεχνικός της Εβερτον, Ντέιβιντ Μόγιες, παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3, με τον Ζο στην κορυφή και τους Πιενάαρ-Φελαϊνί στα δύο άκρα (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Σημαντικές οι απουσίες για την αγγλική ομάδα, καθώς εκτός έμειναν οι Νέβιλ (τραυματίας) και Χίμπερτ (τιμωρημένος).
Εφιαλτικό ήταν για την ΑΕΚ το πρώτο 45λεπτο. Στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης, οι «κιτρινόμαυροι» στάθηκαν αρκετά καλά (η Εβερτον είχε την πρωτοβουλία, αλλά η Ενωση σταματούσε με σχετική άνεση κάθε επιθετική προσπάθεια των Αγγλών), ωστόσο η συνέχεια ήταν οδυνηρή, αφού το ελληνικό συγκρότημα παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο, ειδικά στην αμυντική λειτουργία. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9’ για τους γηπεδούχους, καθώς η άστοχη έξοδος του Σάχα σε εκτέλεση κόρνερ, επέτρεψε στον Γιόμπο να κάνει το 1-0 και παράλληλα να βάλει «φωτιά» στο «Γκούντισον Παρκ» (περίπου 40.000 οπαδοί, 1000 εκ των οποίων της ΑΕΚ).
Οι οιωνοί συνέχισαν να μην είναι καλοί για το ελληνικό συγκρότημα, αφού στο 13’ ο Ζεράλδο τραυματίστηκε, με τον Ενσαλίβα να τον αντικαθιστά. Το 2-0 έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα (στο 17’ με τον Ντιστέν) με την άμυνα της ΑΕΚ να παρουσιάζεται εκ νέου προβληματική σε στημένη φάση, καθώς το γκολ προήλθε και πάλι μετά από κόρνερ.
Η αγγλική ομάδα είχε πιάσει ένα... φρενήρη ρυθμό, φτάνοντας σχεδόν, ό,τι ώρα ήθελε στα καρέ της ελληνικής ομάδας. Πλέον η ΑΕΚ, θέλοντας και μη, ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά προκειμένου να πετύχει ένα γκολ το οποίο θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Μάλιστα, το συγκρότημα του Μπάγεβιτς κατάφερε να 2-3 φορές να βγει με αξιώσεις στην επίθεση, με τους Καφέ (21’) και Ενσαλίβα (30’) να έχουν δύο καλά σουτ και να ανησυχούν τον τερματοφύλακα Χάουαρντ.
Παρά την προσπάθεια στον επιθετικό τομέα, στα μετόπισθεν η ΑΕΚ συνέχισε να... «μπάζει», με την Εβερτον να «φλερτάρει» διαρκώς με ένα ακόμη γκολ, το οποίο σημείωσε στο 37’ ο Πίενααρ με εξαιρετικό μακρινό σουτ.
Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μπάγεβιτς έκανε αλλαγή στην αλλαγή (Μαντούκα αντί του Ενσαλίβα), ωστόσο, ό,τι σχέδια κι αν έκανε ο Σερβοέλληνας προπονητής, μήπως και έρθει η ανάκαμψη, «γκρεμίστηκαν». Κι αυτό γιατί στο 55’ ο Αραούχο αποβλήθηκε (σωστά) με απευθείας κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη της Εβερτον.
Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, το υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Κι αυτό γιατί οι Αγγλοι (που έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ ανώτεροι από την ΑΕΚ), όχι μόνο είχαν ένα σκορ ασφαλείας, αλλά έπαιζαν και με παίκτη παραπάνω. Κι έτσι, αφού δεν «καίγονταν» για το αποτέλεσμα, «κατέβασαν ταχύτητα», χωρίς πάντως να σταματήσουν να απειλούν συχνά πυκνά την εστία του Σάχα και με άλλα γκολ.
Από την πλευρά της η Ενωση δεν είχε ούτε τις δυνατότητες, αλλά ούτε και τα ψυχικά αποθέματα προκειμένου να αντιδράσει. Αλλωστε δεν το έκανε στο πρώτο μέρος (δεν εκμεταλλεύθηκε καθόλου το γεγονός ότι η Εβερτον έπαιζε χωρίς καθαρό δεξί μπακ), όταν υπήρχε αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο...
Ετσι, οι Αγγλοι,έφτασαν φυσιολογικά και σε τέταρτο γκολ (με τον Ζο στο 82’), εκμεταλλευόμενοι νέα αμυντική αδράνεια των παικτών της ΑΕΚ. Στο 92’, η γηπεδούχος έμεινε επίσης με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Σαχά χτύπησε τον Χουανφράν. Τελικό αποτέλεσμα 4-0 με το ξεκίνημα των «κίτρινων» στην Ευρώπη να είναι κυριολεκτικά εφιαλτικό...
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8': Πολύ καλό σουτ του Πίενααρ έξω από την περιοχή, ο Σάχα πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει κόρνερ
9' ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ του Πίενααρ από τα δεξιά, ο Σάχα κάνει άστοχη έξοδο, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου βρίσκεται ο Γιόμπο, ο οποίος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την Εβερτον
17' ΓΚΟΛ: Μετά από νέο κόρνερ για τους Αγγλούς (εκτελεστής ο Μπιλιαλέντινοφ), παρατηρείται σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚ (ο Μάκος έχασε τον προσωπικό του αντίπαλο) και ο Ντιστέν με κοντινή προβολή, διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων
21': Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Καφές βρίσκει χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Εβερτον και επιχειρεί το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
23': Και πάλι κοντά στο γκολ η Εβερτον. Πάσες με το κεφάλι στην περιοχή της Ενωσης από τους Ντιστίν και Γιόμπο, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα
30': Ωραίο σουτ του Ενσαλίβα έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από την εστία του Χάουαρντ
31': Γέμισμα του Ντιστέν, ο Ζο πιάνει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα
33’: Σουτ του Μάκου, μπλοκάρει ο Χάουαρντ
37’ ΓΚΟΛ: Φοβερό συρτό σουτ εκτός περιοχής από τον Πίενααρ, ο Σάχα αδυνατεί να αποκρούσει (φέρει ευθύνη για τη θέση που είχε) και η μπάλα καταληγει στην αριστερή πλευρά της εστίας του (3-0)
55’: Με δέκα παίκτες της ΑΕΚ. Ο Αραούχο χτυπάει εκτός φάσης τον Γιόμπο και ο διαιτητής Μάλεκ τον αποβάλλει σωστά με απευθείας κόκκινη
62’: Σουτ του Πίενααρ, αποκρούει ο Σάχα
66’: Σουτ του Ρόντγουελ, μπλοκάρει ο Σάχα
66’: Λανθασμένη απομάκρυνση του Σάχα, Οσμάν γίνεται αποδέκτης της μπάλας, αλλά το σουτ φεύγει άουτ
78’: Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραίος συνδυασμός των Καφέ, Μάκου και Μπλάνκο, με τον τελευταίο να αδυνατεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, παρότι σούταρε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή
79’: Κοντά στο 4-0 η Εβερτον. Μόνος του ο Σάχα μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως στέλνει τη μπάλα απελπιστικά άουτ
82' ΓΚΟΛ: Νέα ολιγωρία των αμυντικών της ΑΕΚ, ο Ζο, γίνεται κάτοχος της μπάλας και με σουτ από την «καρδιά» της ελληνικής άμυνας, ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0
90’: Σουτ του Μπλάνκο από καλή θέση, μπλοκάρει ο Χάουαρντ
92’: Ο Σαχά χτυπάει τον Χουανφράν σε στημένη φάση αποβάλλεται με κόκκινη
ΣΚΟΡΕΡ: 9’ Γιόμπο, 17’ Ντιστέν, 37’ Πίενααρ, 82' Zo
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρόμπερτ Μάλεκ (Πολωνία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64’ Καφές-42’ Κέιχιλ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 92’ Σάχα-55’ Αραούχο
ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Μπέινς, Γιόμπο, Ντιστέν, Γκόσλινγκ, Φελαϊνί, Πίενααρ (68' Σαχά), Ρόντγουελ, Μπιλιαλέντινοφ (52' Αγεκμπένι), Κάχιλ (46΄ Όσμαν), Ζο
ΑΕΚ: Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Ζεράλδο Άλβες (14΄ Ενσαλίβα, 46΄ Μαντούκα), Άρτσε, Γιάχιτς, Μάκος, Καφές, Λεονάρνο (71'  Γιαχάγια), Σκόκο, Μπλάνκο
* Να σημειωθεί, ότι στο παιχνίδι χρησιμοποιήθηκαν 6 διαιτητές (μαζί με τον 4ο), καθώς η ΟΥΕΦΑ εφαρμόζει πρόγραμμα με δύο πρόσθετους βοηθούς.

Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This